ד"ר רן הראל
 מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה ורדיוכירורגיה לגידולי עמוד שדרהטיפול במחלות עמוד השדרה
הצווארי, הגבי והמותני

טיפולים חדשניים בתחום ניתוחי עמוד שדרה: 

 
ניתוחי עמוד השדרה הינו תחום רפואי עתיר בטכנולוגיות רפואיות המתקדמות בקצב מהיר. שימוש בחלק מהטכנולוגיות מאפשר לבצע ניתוחים מורכבים בצורה יותר בטוחה, עם פחות סיבוכים, מאפשרת לצמצם את גודל החתך בעור והנזק לשרירים התומכים בעמוד השדרה ובכך להקטין את גודל הצלקת ואת הכאבים לאחר הניתוח. שימוש בטכנולוגיות חדשות מחייב עדכון תדיר בטכנולוגיה והכרה מעולה של האנטומיה.

דיסקקטומיה זעיר פולשנית
ניתוח זה מיועד למטופלים עם פריצת דיסק מותני שסובלים מכאב קורן לאחת הרגליים. ההמלצה לנתח מטופלים עם כאב במשך למעלה מחודשיים ובהדמייה נראה דיסק פרוץ הלוחץ על העצב. הניתוח מתבצע דרך מפשק בצורת צינור בקוטר 16-18ממ דרך חתך קטן מ-2 ס"מ. דרך הצינור ובעזרת מיקרוסקופ ניתוחי מתבצע הניתוח בו שולפים את פיסת הדיסק שלוחץ על העצב. המטופלים משוחררים למחרת הניתוח לביתם. למרבית המטופלים ישנם כאבים קלים הנשלטים ע"י אקמול או אופטלגין.


למינוטומיה זעיר פולשנית
ניתוח זה מיועד למטופלים עם היצרות בעמוד השדרה המותני באזור מוגבל. התלונה האופיינית היא על כאבי רגליים בזמן עמידה או הליכה אשר חולפים בישיבה או רכינה קדימה. ההמלצה לנתח מטופלים עם כאב במשך למעלה מחודשיים, ללא שיפור עם טיפול תרופתי ופיזיוטרפיה, ובהדמייה נראית היצרות של תעלת השדרה המותנית באזור מרכזי וצידי. הניתוח מתבצע דרך מפשק בצורת צינור בקוטר 18ממ דרך חתך קטן מ-2 ס"מ. דרך הצינור ובעזרת מיקרוסקופ ניתוחי מתבצע הניתוח בו מרחיבים את קוטר התעלה ע"י שחרורה מאחור. המטופלים משוחררים למחרת הניתוח לביתם. למרבית המטופלים ישנם כאבים קלים הנשלטים ע"י אקמול או אופטלגין.


פורמינוטומיה צווארית זעיר פולשנית
ניתוח זה מיועד למטופלים עם פריצת דיסק צווארי צידי שסובלים מכאב קורן לאחת הידיים. ההמלצה לנתח מטופלים עם כאב במשך למעלה מחודשיים ובהדמייה נראה דיסק פרוץ הלוחץ על העצב. הניתוח מתבצע דרך מפשק בצורת צינור בקוטר 16ממ דרך חתך קטן מ-2 ס"מ. דרך הצינור ובעזרת מיקרוסקופ ניתוחי מתבצע הניתוח בו מרחיבים את המעבר דרכו עובר העצב ולעיתים שולפים את פיסת הדיסק שלוחץ על העצב. המטופלים משוחררים למחרת הניתוח לביתם. למרבית המטופלים ישנם כאבים קלים הנשלטים ע"י אקמול או אופטלגין.


דיסקקטומיה טורקלית זעיר פולשנית
פריצת דיסק טורקלי הינה הפרעה נדירה הגורמת לחולשת רגליים ספסטית והפרעת תחושה בגפיים תחתונות. אבחון ההפרעה עלול להמשך זמן רב אולם במידה ויש לחץ על חוט השדרה יש צורך בניתוח לשחרור חוט השדרה. הניתוח האופייני מתבצע מאחור ומתאפיין בחתך עורי נרחב, הסטה נרחבת של שרירים וכריתת המפרק בין החוליות, הוצאת הדיסק וקיבוע עם ברגים ומוטות. הגישה הזעיר פולשנית כוללת שימוש ברטרקטור מיוחד ובמיקרוסקופ בגישה צידית בין הצלעות ובין הריאה והגעה ישירות לדיסק וכריתתו. צורת ניתוח זו מאפשרת להמנע מנזק לרקמות הסובבות את עמוד השדרה ולהמנע מקיבוע.


קיבוע לומברי זעיר פולשני בגישה אחורית
קיבוע לומברי הינה פעולה ניתוחית מקובלת לחולים הסובלים מחוסר יציבות של עמוד השדרה הנגרמת מהפרעות ניווניות, טראומה או גידולים. קיבוע בגישה פתוחה מחייבת חתכים גדולים והפרדת השרירים מעמוד השדרה. בגישה זעיר פולשנית ניתן להכניס ברגי קיבוע דרך חורים קטנים בעור, ללא נזק מהותי לשרירים. במקרים בהם יש צורך בשחרור לחץ ניתן לעשות זאת דרך רטרקטורים מיוחדים בגישה זעיר פולשנית ואף להגיע למרווח הדיסקלי ולבצע ניתוח לכריתה של הדיסק וקיבוע קדמי בניתוח הנקרא MIS TLIF (TLIF בגישה זעיר פולשנית).


קיבוע לומברי זעיר פולשני בגישה צידית
ניתוח בגישה צידית מאפשר לשחרר לחץ בצורה עקיפה מתעלת השדרה ע"י הגבהת המרווח הבין חולייתי באמצעות הכנסת משתל רחב למרווח בו הדיסק עבר תהליך ניווני וגובהו ירד (כפי שמכניסים ג'ק כדי להרים רכב שבגלגל יש תקר). הניתוח מתבצע דרך חתך בן כ-3 ס"מ במותן ובין סיבי השרירים כך שלא מזיקים לשרירים. ניתוחים אלו נקראים XLIF  או DLIF ומחליפים ניתוחים גדולים הרבה יותר לקיבוע בגישה אחורית.
קיבוע צווארי קדמי עם משתלים משולבים
ניתוח צווארי בגישה קדמית הינו הניתוח השכיח ביותר אותו מבצע ד"ר הראל עם תוצאות מצוינות. בעבר נעשה שימוש במשתל בין חולייתי ובפלטה נפרדת עבור דיסקקטומיה (כריתת דיסק) בודדת בצוואר. בשנים האחרונות ישנם פתרונות של פלטה ומשתל בחטיבה. שימוש במשתלים אלו מוריד את שכיחות הפרעות הבליעה לאחר הניתוח ומאפשר לבצע ניתוחים קטנים יותר בין אם הניתוח ראשוני או שמדובר בניתוח בגובה סמוך לגובה שכבר נותח.רדיוכירורגיה ספינאלית
התקדמות הטכנולוגיה בשנים האחרונות אפשרה את התפתחות הקרינה המדויקת כדי להרוס רקמת גידול בתוך גופו של החולה בפעולה לא חודרנית ונטולת כאבים. בעוד שבקרינה קונבנציונלית, הקרינה פוגעת בגידול וברקמה הבריאה המקיפה אותו ולכן מגבלת הטיפול היא הרקמה הבריאה, ברדיוכירורגיה אנו פוגעים בגידול מכיוונים מרובים וכך הגידול מקבל רמה גבוהה מאוד בטיפול חד פעמי ואילו הרקמות מקבלות רמה נמוכה שאינה מזיקה להם. ד"ר הראל השתלם במשך שנה בטיפולים אלו במכון הנוירואונקולוגי של קליבלנד קליניק ותיכנן את הטיפול עבור חולים רבים. מאז חזרתו ד"ר הראל מרכז את תחום הרדיוכירורגיה לעמוד השדרה במרכז הרפואי שיבא בו נרכש מכשיר נובליס TX, המכשיר הטוב ביותר לטיפולי רדיוכירורגיה לעמוד שדרה. לאחרונה החל ד"ר הראל בטיפולי רדיוכירורגיה לעמוד שדרה גם באסותא רמת החייל אשר גם בו נרכש מכשיר נובליס TX.
לקריאה נוספת לחץ על הלינק

ניתוחי גידול זעיר פולשני
מרבית הניתוחים להוצאת גידולי עמוד שדרה נעשים בצורה פתוחה ומטרתן להוציא את רקמת הגידול בחלקה או בשלמותה, לשחרר את הלחץ על העצבים ולייצב את עמוד השדרה. בחלק מהמקרים ניתן לבצע ניתוחים אלו בצורות זעיר פולשניות ע"י מכשור מיוחד המאפשר את הוצאת הגידול דרך מפשקים צרים וכך נגרמת פחות טראומה לרקמות המקיפות את חוט השדרה. ניתן גם לקבע את עמוד השדרה בגישה זעיר פולשנית ולצמצם את הדימום במהלך הניתוח, את הסיכון לזיהום אחרי הניתוח ואת הכאבים לאחר הניתוח.
 
 
 ניתוחי עמוד שדרה מנווטים תוך שימוש בהדמייה תוך ניתוחית
ניתוחי עמוד שדרה מבוצעים באופן מסורתי בגישה פתוחה או תחת הנחיית מכשיר שיקוף המאפשר הדמייה של צילומי רנטגן. בשנים האחרונות התרחב השימוש במערכות הדמייה תוך ניתוחיות, המתקדמת ביותר נקראת O-arm והשימוש בה בצירוף עם מערכת ניווט המיוצרת ע"י חברת מדטרוניק מעניק למנתח מידע רב בזמן הניתוח המאפשר להקטין את החשיפה ולבצע ניתוחים מדויקים יותר.
לקריאה נוספת לחץ כאן
לתורים: 0733700700